

Mészáros Lőrinc László
gyógypedagógus
Mészáros Lőrinc László vagyok, gyógypedagógus. Vannak olyan családok, akiknek sorsát 20 éve nyomon követem.
Pályám elején, több mint öt éven át dolgoztam a Semmelweis Egyetem Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Osztályán, ahol orvosok és pszichológusok mellett részt vettem az autizmus spektrum zavar, a figyelemzavar és más fejlődési rendellenességek diagnosztikájában, valamint szakemberek képzésében ezeken a területeken. A diagnosztikus munkámat is a családok kísérésének szemlélete hatotta át. Párhuzamosan elhívatottan dolgoztam azon, hogy hazánkban is elérhető legyen mind ambuláns, mind bentfekvő háttérrel a szociális-kommunikációs készségfejlesztés, amely megközelítésemben a kezdetektől figyelembe vette az autista és ADHD-s személyek és családjaik igényeit.
Ez a család-centrikus szemlélet valamint annak keserű felismerés, hogy hazánkban alig-alig kapják meg a családok a szükséges ellátást, ösztönzött, hogy létrehozzam 2008-ban az Egy Másik Út Alapítványt. A szülőkkel mai napig együtt dolgozom mind külön, mind csoportos formában, és 2013-ban egy családtréninget is indítottunk. A szülők mellett szakembereket is képeztem azzal a céllal, hogy minél több családhoz eljusson ez a szakmai megközelítés.
Az alapítvány szakmai vezetéséből négy éve kiléptem, hogy több időm és energiám jusson a családok, illetve felnőtt érintettek gondozására magánellátásban. Kiemelt területemnek tekintem a felnőttkorra való átmenettel és annak dilemmáival foglalkozni. Egyéniben és csoportos formában is nyújtok autista ill. figyelemzavaros serdülők ill. fiatal felnőttek és természetesen szüleik számára támogatást. Számos szakmai fórumon igyekszem a felnőttkori ellátás fejlesztésén elhívatott pszichiáterekkel és szakpszichológusokkal közösen gondolkodni, hogy a különböző fejlődési sajátosságok, neurodiverzitások, felismerése és gondozása kiteljesedjen és egész életük során elérhető maradjon.
Jelenleg a magán gyógypedagógiai ellátás mellett képzéseket tartok a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika szervezésében a felnőttkori ASD és ADHD területein. A neurodiverzitás szemléletének egyik első hazai szószólójaként 2019 óta mint ADHD-tapasztalati szakértő egy érzékenyítő elődást is tartok immár 10. alkalommal Tárnok Zsanettel, kezdetben a Vadaskert Kórház, és immár pár éve a Mindennapi Pszichológia színeiben.
A neurodiverz személyek küzdelmes, de élénk világa, szüleik fáradhatatlan kitartása, és a szakemberek odaadó munkája, az a három dolog, ami a legnagyobb csodálattal tölt el nap, mint nap hivatásom során, és újra és újra megtart ezen a területen.
Küldetésem a kezdetektől a mai napig az saját kompetenciahatáraimon belül, hogy hazánkban elérhető legyen, mind az érintett személyek, és szükség esetén családjuk számára is, egy olyan hiteles egyéni igényekre szabott ellátás, ami tudományosan alátámasztott gyakorlatokkal és nemzetközi irányelvekkel összhangban tudja képviselni ezt a családcentrikus és neurodiverz szemléletet.