top of page

Gyógypedagógiai terápia eltérő fejlődésű fiatal felnőttek és szüleik számára
Felnőttkor: a kezdetek

Mészáros Lőrinc László

Kiknek szól?
Olyan fiatal felnőtteknek szól, akik az életükben tartósan vagy átmenetileg beilleszkedési és/vagy életvezetési, önállósodási nehézségeken mennek keresztül. Kiemelt területeim az Asperger-szindróma / magasan funkcionáló autizmus, és az ADHD, de hatékony lehet minden olyan sajátos fejlődési ív esetén is, ami beilleszkedési és életvezetési elakadásokkal jár.

Módszer
Felnőttkorba lépve hirtelen számtalan ijesztő elvárás és felelősség nehezedik ránk.
Kinek mi és hogyan okoz ebben elakadást, ennek egyéni mintázata van.
Épp ezért a jelentkezők saját élményei és nehézségei szolgáltatják a „nyersanyagát” a közös munkánknak, tehát nem „én, szakember mondom meg, hogy mivel foglalkozzunk.” Persze, szükség esetén erre javaslatot teszek.
Együtt keresünk, együtt próbáljuk megérteni, személyes igényeinek megfelelően.
Ennek a megközelítésnek fontos része lehet a szülők ill. a közvetlen társas környezet bevonása is, ha ezt Önök is jónak látják. A szülők szerepe kulcsfontosságú a biztosabb kezdetek támogatásában, amikor „pengeélen táncolva” keresnek ők is egy köztes utat elengedés és hátértámogatás között az Önök önállósodásukban. Tervezek csoportot is indítani. A sorsközösség megtapasztalásának fontos szerepe van egy magabiztosabb identitás kiépítésében. Csoportos formában időnként a szülőkkel is mélyebb munkát tudunk végezni.
Meggyőződésem, hogy bizonyos összetevői annak, hogy miként tudjuk jobban megérteni másokat, érzelmeiket és viselkedésüket, miként tudunk sikeresebben kommunikálni, miként tudjuk jobban bánni a saját időnkkel, tanulható.
Ennek pár kiemelt célja, amivel leggyakrabban megtalálnak, a teljesség igénye nélkül:
Társas kommunikáció hatékonyságának növelése, másokkal való együttműködés és konfliktusok kezelése, önérvényesítés
Személyes igényekre épülő intimitás feltérképezése, valamint támogatás annak létesítésében, fenntartásában és szükség esetén lezárásában.
Élethelyzetek saját döntéseken alapuló megszervezése, időbeosztás és életvitel önállóbb kezelése, felelősségvállalások és kompetenciaélmények kiterjesztése
Öngondoskodás: a testi-lelki egészség fenntartása és „védelme” kihívások és krízisek idején is.
Ebben a folyamatban nem csak az számít, hogy mennyire „funkcionál jól”, azaz mennyire teljesít jól Ön, mint „kezdő” felnőtt a napi kommunikáció, társas kapcsolatai, vagy akár az önálló életvitel és megszervezése területén, hanem az is nagy hangsúlyt kap, hogy ez mennyi erőfeszítés és szorongás „árán” valósul meg. Hosszabb távon csak az fenntartható, ahol ez a mérleg nem billen el az akár önveszélyeztető teljesítménycentrikusság felé.
Egyéb felmerülő pszichés zavarok esetén szakpszichológiai és/vagy pszichiátriai megsegítés igénylése is szükséges lehet. A gyógypedagógiai terápia mellett (vagy akár helyette) megfelelően képzett szakemberek ajánlásával pszichoterápia, családterápia, vagy farmakoterápia is szóba jön. Ennek a team-munkának a hatékonyságát már számos alkalommal megtapasztaltam.
Ez a gyógypedagógiai megközelítés egy olyan saját kidolgozású programra épül, ami a serdülőkor elejétől kezdve átíveli a fiatalok életútját egészen a fiatal felnőttkor végéig. Szemléletében nem csak a szociális-kommunikációs fejlesztés alapelveivel van összhangban, hanem tudományosan alátámasztott gyakorlatokkal és nemzetközi terápiás ajánlásokkal is. Korábban szakmai vezetőként is fontos része volt személyes küldetésemnek, hogy képviseljem a neurodiverzitás szemléletét (pl. az eltérő fejlődésű idegrendszer, avagy „neurotörzs”, mint identitás, a „semmit rólunk nélkülünk” elve, a trauma-informáltság, stb.) Ennek a küldetésnek az integrálása a mindennapi munkám színterein a korábban említett alapelvekkel és a teljességgel egyénre szabott megközelítéssel minden egyes hozzám forduló fiatal és család esetében az a kihívása hivatásomnak, aminek a mai napig igyekszem meg-megújuló lelkesedéssel és szakmai tartalommal is, eleget tenni.

Ennek megfelelően megközelítésesem három kiemelten fontos területet ölel föl:

Mentalizáció-alapú, mentálhigiénés, szociális-kommunikációs és önálló életvezetési fókusszal vezetett foglalkozások a fiataloknak egyéni és csoportos formában

Rendszeres pszichoedukáció a szülőknek csoportos ill. külön konzultációk formájában

Konzultációs lehetőség, illetve érzékenyítő program a tágabb társas környezet számára

Fontos: Ha a szülők kezdeményezik a terápiát, akkor velük kezdődik el egy pszichoedukációs folyamat szülőkonzultáció formájában. Persze, előfordul, hogy szülő kezdeményezi, majd a fiatal „veszi át” a folyamatot.
Ha a fiatal kezdeményezi, akkor vele kezdődik el a folyamat. A szülők bevonása annak függvényében valósul meg, hogy mit igényel és mihez járul hozzá.
Az egyéni, illetve csoportos foglalkozások és a szülőkonzultációk között nincs egy-az-egyben átmenet. Mindkét formára titoktartási kötelezettség vonatkozik, ami egyik helyen elhangzik, nem megy át egy az egyben a másikra kivéve, ha ebben valami miatt külön megállapodunk. A két folyamat ugyanakkor kölcsönös jól tudja egymást támogatni.

A csoporthoz való csatlakozást is megelőzi egy bejelentkezés. Majd szükséges legalább két egyéni alkalom. Ezek alapján, ha továbbra is tudom javasolni ennek a csoportnak az elkezdését, akkor van lehetőség három-négy induló alkalommal a csoportban. Ez alatt az időszak alatt bármikor dönthet úgy, hogy nem folytatja. Később, megállapodunk a csoporthoz való elköteleződésben. Az elköteleződés kereteit megbízási szerződéssel rögzítjük.


Ha ez első találkozások alkalmával meg tudjuk alapozni a kölcsönös bizalmat, akkor elindulhat egy elkötelezett közös munka. Bízom benne, hogy ez Önöknél is, mint sok másik fiatalnál, számos felfedezésen, új rálátáson keresztül új megoldási kísérletekre ad lehetőséget.
A szülők bevonása ebbe a folyamatba sokat számít tapasztalataim szerint. Ha a szülők is nyitottak dolgozni saját szülői szerepükön gyermekük önálló felnőtté válásában, jelentős támogató hatása lehet a hosszútávú kilátásokban.

Ára: 28 000 HUF / 45 perc

bottom of page