

Gyógypedagógiai terápia eltérő fejlődésű serdülők és szüleik számára
SERDÜLŐKOR: krízis és lehetőség
Mészáros Lőrinc László
Kiknek szól?
Ez a terápia olyan serdülőkorú fiataloknak és szüleiknek szól, akik életében tartósan vagy átmenetileg nehézségek jelentkeznek a beilleszkedés, illetve önállósodás területein valamilyen fejlődési eltérés folyományaként (pl. autizmus spektrum zavar, figyelemzavar/ADHD, stb.)
Jelen tájékoztató főleg a szülők számára íródott, hiszen ennél a korosztálynál leggyakrabban Önök, szülők jelentkeznek be első körben. Ezzel együtt hasznos lehet az érintett serdülő számára is megmutatni, minél több információval rendelkezzen már a kezdetektől.
Serdülőkor, önállósodás és beilleszkedés
A serdülőkor kritikus időszak a személyiségfejlődésben. Sok minden, ami gyermekkorban történt velünk, rossz vagy jó élmény, itt összegződik. Egyben mindaz, ami felnőttkorban leszünk, itt veszi kezdetét, itt alakítjuk ki részben már tudatosan is az identitásunk alapjait. Ehhez kíván ez a terápia hozzájárulni úgy, hogy a fiataloknak lehetőséget biztosít arra, hogy saját élményeik, érdeklődésük és motivációjuk mentén saját maguk által felvetett személyes problémáikkal tudjanak foglalkozni. A serdülők, főleg eltérő fejlődésből származó zavarok esetén, sérülékenyek. Beilleszkedésük során szerzett negatív élmények akár jelentős szorongások formájában végig kísérik őket a felnőtt életükben, ezzel még tovább nehezítve a későbbi beilleszkedésüket is. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ezek a problémamentesnek mondható beilleszkedés esetén is gyakoriak. Egy dolog az eredmény, másik, hogy ez milyen áron valósult meg…
Szakemberként szenvedélyemmé vált ez a sorsfordító időszak, így végig kísérhettem csoportban és egyénileg is több „generációnyi” serdülőt, és szüleiket. Meggyőződésem, hogy csak személyes biztonságon és magabiztosságon keresztül vezet út valódi önállósághoz és a beilleszkedéshez. Ha egy serdülőnek komoly kihívást jelent kialakítani vagy fenntartani életkorának megfelelő társas kapcsolatokat, akkor, tapasztataim szerint, nincs vagy alig akad élményük arról, hogy milyen biztonságosan kapcsolódni másokhoz. Hiába küszködnek társaságért vagy társaságban, ha egyik sem szól az önfeledtségről, a társas érintkezés egyik lényegi aspektusról, ami valódi erőforrás lehetne.
Az önmagunkról való gondoskodás számomra nem más, mint ennek a biztonságnak a megteremtése. A fiataloknak érezniük és tudniuk is kell azt, hogy ki tudnak állni magukért, hogy elfogadják és elismerik őket, fontos aspektusait az identitásuknak nem kell szégyen miatt titkolniuk, miközben eldönthetik, hogy kit milyen mélységben avatnak be saját történetükbe.
Ha tudom, hogy meg tudom magamat óvni, vagy el tudom bírni mindazt, ami zavaró, bántó vagy akár veszélyes is lehet számomra, akkor merek és tudok majd magabiztosan elmerülni a kortárs közösségben. A biztonságos kapcsolódások másokhoz, ez vezet lassan, de biztosan ahhoz, amit beilleszkedésnek nevezünk. Feltalálom és megtartom magam a társas környezetemben saját valódi, belső igényeim szerint és nem az elvárt, kívülről rám erőltetett boldogságsémák szerint. Ez hétköznapi érintkezések (pl. osztályközösség, vagy más közösségélmények) és intimebb kapcsolódások során is megtörténhet (párkapcsolat, barátságok, sorstársközösség, vagy közös érdeklődések és szenvedélyek).
A gyógypedagógiai terápiáról
Itt nem csak „fejlesztésről” van szó, akármit is jelentene ez a kifejezés a serdülőkorba érkezve…
A szülők szerepe nagy jelentőséggel bír ebben a sorsfordító időszakban is. Gyakran az elengedés bizonyul a legmegterhelőbb szülői kihívásnak a gyermek felnevelése során, különösen, ha a fejlődési eltérések miatt a szülő érzi gyermeke kiszolgáltatottságát. Viszont a szülői elengedés minősége itt is kihat arra, hogy milyen bizalommal és magabiztossággal indul el, és boldogul majd a világban későbbiekben is felnőtt élete során. Itt nem csak az a tét, hogy a fiatal önálló lesz-e, hanem az is, hogy ezt az önállóságot milyen áldozatok és küzdelmek (pl. szorongások) árán tudja majd elérni ÉS fenntartani.
Egyéb felmerülő pszichés zavarok esetén szakpszichológiai és/vagy pszichiátriai megsegítés igénylése is szükséges lehet. A gyógypedagógiai terápia mellett (vagy akár helyette) megfelelően képzett szakemberek ajánlásával pszichoterápia, családterápia, vagy farmakoterápia is szóba jön. Ennek a team-munkának a hatékonyságát már számos alkalommal megtapasztaltam.
Ez a gyógypedagógiai megközelítés egy olyan saját kidolgozású programra épül, ami a serdülőkor elejétől kezdve átíveli a fiatalok életútját egészen a fiatal felnőttkor végéig. Szemléletében nem csak a szociális-kommunikációs fejlesztés alapelveivel van összhangban, hanem tudományosan alátámasztott gyakorlatokkal és nemzetközi terápiás ajánlásokkal is. Korábban szakmai vezetőként is fontos része volt személyes küldetésemnek, hogy képviseljem a neurodiverzitás szemléletét (az eltérő fejlődésű idegrendszer, vagy neurotörzs, mint identitás, a „semmit rólunk nélkülünk” elve, a trauma-informáltság, stb.) Ennek a küldetésnek az integrálása a mindennapi munkám színterein a korábban említett alapelvekkel és a teljességgel egyénre szabott megközelítéssel minden egyes hozzám forduló fiatal és család esetében az a kihívása hivatásomnak, aminek a mai napig nem győzök meg-megújuló lelkesedéssel, és szakmai tartalommal is, eleget tenni.
Ennek megfelelően megközelítésesem három kiemelten fontos területet ölel föl:
Mentalizáció-alapú, mentálhigiénés, szociális-kommunikációs és önálló életvezetési fókusszal vezetett foglalkozások a fiataloknak egyéni és csoportos formában
Rendszeres pszichoedukáció a szülőknek csoportos ill. külön konzultációk formájában
Konzultációs lehetőség a pedagógusok, valamint érzékenyítő program a kortársak számára
Az első szülőkonzultációtól kezdve javaslom, hogy mindkét szülő jöjjön el és vegyen részt ebben a folyamatban, amennyiben bármilyen megterhelő életkörülmény ezt nem zárja ki.
Ha ez első találkozások alkalmával kiépül a kölcsönös bizalom Önökkel és serdülő gyermekükkel, akkor elindulhat hosszabb távon egy elkötelezett közös munka.
Bízom benne, hogy ez Önöknél is, mint sok másik családnál, eredményes felfedezésekkel fog járni.
Ezzel a közös munkával olyan változásokat indíthatunk el, melyek a fiatalok egész életére kihatnak.
Ára: 28 000 HUF / 45 perc